Adanmış sunucu-VDS-VPS nedir? başlıklı makalede, VDS ve VPS sistemleri hakkında konuştuk. Bu yazıda, VPS ve VDS gibi sistemleri satın alırken dikkat etmemiz gereken yerler hakkında konuşacağız.

Türkiye’de, çoğu web alanı, alan adı, sunucu ve sanal sunucu hizmetleri, kendilerini küçük bir bütçeyle bir şirket olarak tanıtan ortaokul ve lise çağındaki gençlerimiz tarafından sürdürülmektedir. Para kazanmak için bu maceraya girmelerine rağmen, her zaman sorunlarla karşılaşırsınız çünkü okulu okumazlar veya onlarla ilgili deneyimi bilmezler. Ancak, bu firmaların yasallığı başka bir konudur.

Nasıl bir şirket ile ilgili olduğunu biliyor musunuz?
Bir vergi levhası ve bir Ticaret Sicil gazetesine sahip olmak gereklidir. Bununla birlikte, şirket bir başkasındaysa, şirketin telefonlarını ve şirketin adresini sitede açıkça belirten, aldığınız ürün için Fatura Gönderen kuruluşları seçmek yararlıdır. Diğerlerinden daha pahalı bir hizmetle karşılaşmanıza rağmen, sorunlarınız diğerlerinden çok daha azdır ve başınız ve huzurunuz daha da fazla olacaktır.

Eh, bir vergi plakası, bir kayıt Gazetesi, bir fatura, ancak hizmet olmadığını söyleyebilirsiniz. Bu, İyinet veya İyinet gibi forumlardan şirketle ilgili yorumlar, şikayetler. hostbul.net bu tür sitelerden müşterilerinin yorumlarını okuyabilirsiniz. Sağlık durumları da %50, %50’dir. Her konuda her yoruma güvenmenizi söyleyemeyiz.

Türk Telekomünikasyon Kurumu tarafından bir konum sağlayıcı belgesi olarak pazara sunulan bir belgeye asla güvenmeyin, kendi web sitesini, yani bir Web alanını barındıranlara bile verilen bir belgedir.

Yerine getirilemeyen sözler veren şirketlerden kaçının. Örneğin, bazı şirketler sınırsız web alanı şeklinde reklam verir. Ancak, web siteniz sonuçta bir diskte barındırılıyor. Sınırsız sabit disk kapasitesi olmadığından, sınırsız web alanına sahip olmak mümkün değildir. Bu tür hileli kelimelerle, sadece bilmeyenleri aldatabilirler, insanları aldatabilirler.

Şirketin güvenli ve güvenli bir şirket olduğunu anladık, devamını oku…
Hiçbir şirketin sunucuları düzgün değildir. Bu işte deneyimli kişilerin fikirlerinden ve referanslarından yararlanmanızı tavsiye ederim. Örneğin, bir giyim şirketinden mal satın almak farklıdır, ancak nike’den mal satın almak, Adidas farklıdır. Her ikisi de şirket, ama ikisinin kalitesi çok farklı.

Şimdi sunucudan biraz bilgi verelim.
Daha güçlü bir sunucu var daha gelişmiş, daha az sorun. “Sunucunun güçlü olduğunu nasıl bilebilirim, ben de VDS hizmeti alıyorum, bana sadece sunucudan bir parça alan veriyorlar” diyebilirsiniz. Bu durumda, sunucunuzun özelliklerini gösteren bir faturanın ekran görüntüsünü (Print Screen) isteyebilirsiniz. Ya da güvendiğiniz bir şirketse, size neyin ne olduğunu söylerler. Başkalarından bir örnek vermek yerine kendimizden (Webgroup) bir örnek vermek istiyorum. Aşağıdaki sunucuyu birlikte inceleyelim.

i7 920 4.8 GT 8 MB L3 2.66 GHz
Asus Rampage II ana Kurulu veya Sh5200s Intel sunucu Kurulu
12 GB DDR3 1333 MHz Ram
2 x 1000 GB 32 MB önbellek Sata II Hdd
100 mbit/sn internet erişimi

VDS yapılarını gözden geçirirken, ana sunucunun nasıl davrandığını da düşünmelisiniz. Kararlı bir ana sunucu, kararlı bir VDS anlamına gelir. Kararlı bir sunucuya ne dersiniz? Şimdi 12 GB Ram (24 512 MB) kapasitesine sahiptir.VDS’DE bulunan bir ana sunucuyu düşünelim.

24 x 512mb = 12 GB Ram
24 x 100 (VDS başına 100 müşteri) = 2400 müşteri

Buradaki VDS örneğinde, ana sunucu ne kadar kararlı ve güçlü olursa olsun, çok fazla müşteri alındı ve sunucunun performansı ve kapasitesi göz ardı edildi.

Ana sunucunun ve VDS’NİN istikrarlı ve doğru bir şekilde nasıl kullanıldığını da düşünelim. İyi bir sunucu İ7 işlemcisinin bir örneği 8 çekirdek ve yine 12 GB RAM’DEN oluşur. VDS’NİN çekirdek başına açıldığını ve her VDS’NİN 1 GB Ram kapasitesine sahip olduğunu varsayalım. Ana sunucudaki tüm çekirdekler yalnızca bir VDS ve kalan 4 GB için kullanılacaktır.RAM ana sunucuda bırakılacaktır. RAM’i ana sunucuda bırakmak, VDS’NİN çalışmasını hızlandırır, ancak açma, donma veya kırılma gibi sorunları önler.

Yani, her şey işlemci veya bellek ile ilgili mi?
Hayır, hepsi işlemci ve bellek değil. Ana VDS sunucularındaki işlemci ve Ram’den sonra en önemli donanım diskidir. Disk ne kadar iyi olursa,işlemleriniz o kadar hızlı olur. Diskin bir yazma veya okuma sorunu varsa, ana sunucu ne kadar güçlü olursa olsun, VDS işlemleriniz her zaman sıkışmış olacaktır. Yazma ve okuma hatalarını hiçbir şekilde tam olarak anlayamadığınızdan, diski değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, diskler değiştirilmezse, siteniz veya uygulamalarınız çok çalışacaktır, çünkü VDS dediğimiz sanal sunucularda yazma ve okuma yavaşlığı vardır.

Tabii ki, her şey disk ile ilgili değil. Kararlı bir sunucu her zaman gereklidir. Bir anakart gönderirseniz ve 1 p4 işlemcisini takarsanız ve 2 GB ram ile bir VDS sunucusu açarsanız, söylediğim işlemlerin çoğunun ne kadar kararsız olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç olarak…
Kısaca VDS (sanal sunucu) satın alırken karar vermeniz gerekenler, VDS hizmetini alacağınız şirketin deneyimi, pazardaki yorumlar ve kullandığı sunucu türleri, en gelişmiş sanallaştırma programlarına yatkın ve yeterlidir.

Bir örnek ile bitirmek istiyorum. Aşağıda göreceğiniz görüntü kendi Netınternet sunucularımızdan alınmıştır. Resimde, bir sanallaştırma programı olan VMWARE’İ ve kullanılan işlemcilerin yüzdelerini göstereceğim. Sormak veya merak etmek istediğiniz konuları yorumlarınızda tereddüt etmeden ifade edebilirsiniz.

Not: bu konuda yeni meslektaşlarımızı veya işlerini görgü kurallarıyla yapan arkadaşlarımızı kesinlikle küçümsemiyoruz.Lütfen piyasada iş yapanları görgü kurallarıyla karıştırmayın.

Kategoriler: VDS

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir