Ülser en genel tanımıyla, on iki parmak bağırsağı mide ve yemek borusunda kendini gösteren doku bozukluğudur. Mide, bağırsak ve yemek borusunda oluşan aşınmalar yaralara dönüşmektedir. Ülser hastalığının en büyük nedenlerinden bir tanesi bireyin düzenli ve sürekli olarak ilaç tüketimi sağlamasıdır.

Bununla beraber  Helicobacter adı verilen mikrop türü de bu hastalığın oluşmasındaki büyük etkenler arasında yer almaktadır. Bununla beraber diğer nedenleri; hastalığa yatkın olan genetik durumlar, aşırı stres, fazla ilaç tüketimi kortizon türü, fazla kahve tüketimi, alkol ve sigara alışkanlığı olarak sıralanabilir. Ülser belirtilerinin başında, karın bölgesinin üst kısmında meydana gelen, ağrılı kasılmalardır. Bu kasılmalar genellikle yemek sonrası oluşmaktadır.

Ülserin belirtileri nedir?

Karın bölgesinde hastalık hissi, ağrı ve bulantı ülserin başlıca emareleri arasındadır. Bu ağrı ve hastalık hissi hastalar tarafınca kazınma, yanma, açlık hissi gibi farklı şekillerde tarif edilir. Mide asidini önleyen ilaçlar bir süreliğine rahatlık hissi verir.

•Mide ülseri semptomları yemekle birlikte daha da kötüleşir. Ağrı yiyecekler daha midedeyken adım atar. Özellikle baharatlı yiyecekler dokunabilir.  Kişinin yemek yemesi midesinde sancıya sebep olduğundan mide ülseri problemi yaşayan kişiler yemekten kaçınır, iştah kaybı görülür ve kilo verirler.

•Onikiparmak bağırsağı rahatsızlığında ise yemek yemek kişileri rahatlatır.  Belirtileri minimum seviyeye indirir. Ağrı yemekten birkaç saat sonra, mide boşken adım atar veya gecenin bir yarısı uykudan uyandırabilir. Onikiparmak bağırsağı rahatsızlığı bulunan kişiler kilo almaya elverişlidir.

•belirtiler birkaç dakika ya da saatler boyu sürebileceği şeklinde, ağrı şikayeti önce bir kaybolup sonra günlere veya haftalara yayılacak şekilde ortaya çıkabilir.

Benzer belirtiler mide ilaçlarıyla kısa süreliğine yok oluyor ancak direnmeçı bir halde tekrarlıyor ve bir türlü geçmiyorsa, bir doktora başvurmanız gerekir.

Hastalığın sebepleri nelerdir ?

Midenin iç kısmında, mideyi korumuş olan ve yapısının bozulmasını engellemiş olan katı bir katman bulunmaktadır. Ülser hastalığının en büyük nedenlerinden biri ”Helicobacter Pylori” adı verilen mikroptur. Katı bölgenin zarar görerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide savunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur. Aşırı sinir, stres, mide asidinin düzensiz ve aşırı bir halde üretimi, tedavi sürecinde doğru neticelanmayan gastrit, karaciğer yetersizliği, kalp rahatsızlıkları, sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi, sigara, çay ve alkol benzer biçimde zararlı maddelerin aşırı bir halde vücuda alınması yada kullandığınız ilaçların süreında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır.

Ülser önlenebilir mi?

Bakteriyel enfeksiyonun sebep olduğu ülseri yenmek zordur yalnızca ülser olmayı önlemek adına dikkat edebileceğiniz birkaç husus sayılabilir: Hangi ağrı kesici aldığınıza dikkat edin. NSAİİ tipi dediğimiz ağrı kesici ve irin giderici ilaçların uzun dmühim kullanımı ülsere yol açabilir.Sigara içmeyin. Sigara hem ülser olma riskini arttırır aynı zamanda var olan ülserin iyileşmesini geciktirir. Yüksek dozda alkol almayın, yüksen dozda alkol mide ve bağırsak duvarında iltihaba neden olabilir

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir