Topuk dikeni, ayağa kalktığınız zaman ayağınızda aşırı şekilde ağrı hissediyorsanız. Bu ağrı siz üzerinde durdukça şiddetleniyorsa burada planter fassitis bulunmaktadır. Yani ayağınızın fazla kullanılmasından dolayı ortaya çıkan bir problemdir. Topuk kemiğinde meydana gelen iltihaplanma sonucu burada oluşan kemik gibi belirtiye topuk dikeni adı veriliyor. Bu sizin ayakta durmanızı zorluyor ve acı çektiriyor.

Topuk dikenine sebep olan nedenlerden biri de bayanlarda sık karşılaşılan kilo fazlalığı bulunuyor. Eğer gerek olan kilodan fazlasına sahipseniz bu sizin ayağınızı zorlayacaktır ve topuk dikeni oluşumuna neden olacaktır. Bayanların severek giydiği ve vazgeçemedikleri topuklu ayakkabılar da topuk dikeni hastalığına davetiye çıkarmaktadır.

Topuk dikenini önlemenin ilk koşulları arasında istirahat geliyor. Ayakları dinlendirmek üzerinde durmamak gerekiyor. Diğer tedavi yöntemlerinde ise ayağa günde birkaç defa buz tedavisi uygulamak olacaktır bu sayede iltihap ilerlemesi önenecek ve azalmasına yardımcı olacak. Ayaklarınıza egzersizler yapın. Doktorunuz mutlaka size egzersiz yöntemlerini anlatacaktır. Bunları uygulamanız ayağınızın hızlı iyileşmesine yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır.

Topuk dikeni hastalığı fazla yürüyüşe, koşuya ve ayakta durmaya fazla gelemez ve tekrarlar. Ağrı topuğunuzun tam ortasına odaklanarak sizi zor duruma sokar. Bu problemi ortaya çıkaran sebepleri gözlemlemek gerekiyor. Bu hareketlerden uzak durmanız sizi ağrılardan korunmanızı sağlayacak. Böylece topuk dikeni hastalığını atlatmanıza yardımcı olacaktır. Şiddetli ağrılar yaşandığında mutlaka doktora giderek tedavi olmalısınız.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir