Şizofreni, cinsiyet, sosyal sınıf, kültür ve ırktan bağımsız olarak herkeste görülebilir. Varsanı ve sanrı gibi belirtiler, 16 ila 30 yaş arasında görülür. Erkeklerde görülen belirtiler, kadınlara göre daha erken başlar. 45 yaş üstü şizofreni oranı neredeyse yok denecek kadardır. Ayrıca şizofreni çocuklarda çok nadir görüşür. Ancak bu oran her geçen gün yükseliyor.

Ergenlerde görülen şizofreninin ilk belirtileri, sinirlilik, uyku problemleri, ders notlarında düşüş, sık sık arkadaş ve ortam değişikliği biçiminde çıktığı için hemen tanı koymak çok zordur. Bu belirtilere ilave olarak ailede psikoz öyküsü, şüphe ve düşünce artışını da ekleyebiliriz.

Şizofrenide Risk Faktörleri

• Genetik yatkınlık
• Doğum öncesi ve sonrası stres faktörleri (doğum travması, enfeksiyonlar vs)
• Çocukluk çağında sosyal ve ailesel ortamda stres
• Çocukluk çağında sosyal izolasyon
• Erişkinlikte uyuşturucu madde kullanımı

Şizofreninin Nedenleri Nelerdir?

1. Kalıtım ve Çevre

Şizofrenide genlerde çok önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre her 10 şizofreni hastasının 1’inin, 1. derece akrabalarından şizofreni görülmektedir. Bu hastalıkta birden fazla genin, ailesel geçişte çok büyük bir etken olduğunu bilinir. Fakat ailesel geçiş dışında, çevresel faktörlerinde büyük önemi bulunur. Bilim adamları doğumdan önce fetüsün virüslere maruz kalması, psikolojik etkenler ve fetüsün yeterli beslenememesi gibi nedenlerin çevresel faktörler arasında etkili olduğunu düşünür.

2. Beyin Kimyası ve Yapısının Değişmesi

Beyin, bir hücreden başka bir hücreye devamlı olarak bilgi akışını sağlayan, milyarlarca hücreden meydana gelir. Bilgi akışının kesilmemesi için, hücreler beyinden gerekli olan ‘’nörotransmiterler’’ isimli kimyasalların salgılanmasına sebep olur. Beyine sinyal gönderen bu maddelerdeki denge bozukluğu çevresel ve genetik etkenlerin birleşmesi sonucu olduğuna inanılır.

Şizofreni hastalarının beyin yapısı, sağlıklı insanlara göre ufak farklılıklar gösterir. Bunlar;

• Şizofreni hastalarının beynindeki gri madde miktarı sağlıklı insanlara göre daha azdır.

• Şizofreni hastalarında beynin bazı bölgelerinde daha az ya da daha fazla aktivite görülebilir.

• Şizofreni hastalarında ventrikül olarak isimlendirilen ve beyin merkezindeki sıvı dolu alanlar sağlıklı insanlara göre daha geniştir.

3. Stres

Şizofreniyi tetikleyen başlıca unsurlar genellikle; ırksal suiistimal, duygusal, cinsel, ilişkinin sona ermesi ya da boşanma, sevilen birisinin kaybedilmesi, iş veya evi kaybetme korkusu gibi stresli olaylardır. Bu yazdıklarımız sağlıklı insanlarda şizofreniye sebep olmaz. Ancak şizofreniye yatkınlığı olan kişilerde, şizofreninin ortaya çıkmasına neden olur

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir