Havaların soğumasıyla birlikte, ihtiyacımız olan besinler değişmeye başladı. Özellikle sabah kahvaltısında tüketeceğimiz besinler bizim için hayati önem taşımaktadır. Havada yaşanan ısı kaybına uyum sağlamaya çalışan vücudumuz, dışarıdan desteklenmelidir. Metabolizmamızda ve bağışıklık sistemimizde hızlı bir değişim yaşanırken, enerjiye ihtiyacımız had safhaya çıkar. İhtiyacımız olan bu enerjiyi en uygun besinleri tüketerek elde edebiliriz. Kış mevsiminde ihtiyacımız olan besinleri tükettiğimiz zaman hasta olma riskimiz oldukça azalacaktır.

KAHVALTIDA TÜKETMEMİZ GEREKENLER

Yeşil Zeytin
Köy Peyniri
Kuşburnu Marmelattı
Üzüm Pekmezi
Saf süzme çiçek balı
Taze yumurta
Tam kepekli ekmek
Taze sıkılmış portakal suyu
Taze mevsimlik biber salçası
Zeytinyağı ve limon suyu karışımı ,zahter salatası
Mevsiminde tüketeceğimiz her besin, bizim için yaratıcımız tarafından gönderilmiş bir ilaçtır. Özellikle bölgemizde yetişen besinleri tüketmemizde bizim için büyük faydalar bulunmaktadır. Anadolu toprakları çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Hem iklimi hem de yeryüzü şekilleri çeşitlilik gösterdiğinden dolayı yetiştirilen ürün çeşidi de çok fazladır.

Anadolu’da zeytin kahvaltıların sultanıdır. Kışın özellikle Hatay yöresinde yaygın bir şekilde kullanılan yeşil zeytin tercih edilmelidir. Yeşil zeytinde yüksek oranda D vitamini bulunmaktadır. Çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı olan yeşil zeytinin ülkemizde kullanılma alanı yaygınlaşmaktadır. Ayrıca yeşil zeytin hem karaciğerimizin hem de dalağımızın temizlenmesini sağlar. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak bağırsak sistemimizin sorunsuz çalışmasını sağlar. Böylelikle “Basur ve Bağırsak kanseri” hastalığından korunmuş olursunuz.

Diş çürüklerinin oluşumunu engellemek ve kemiklerimizin daha da güçlenmesini sağlamak için, köy peyniri harika bir besindir. Portakaldan alacağımız C vitamini virüsler için çok sağlam bir kalkandır. Kuşburnun vücudumuza sağlayacağı enerji  mükemmel düzeydedir. Bu kahvaltının yanına tüketeceğimiz yumurta ve tam buğday ekmeği, hem protein ihtiyacımız hem de sindirim sistemimiz için mucizevi gıdalardır.

Sağlığımızı korumamızın ilk adımı, kahvaltı menümüzü yukarıda maddeler halinde sıraladığımız besinleri tüketmek olmalıdır. Gün çerisinde stresten uzak durup, manevi haz yaşamak da çok büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı bir beden sağlıklı bir gelecektir. Geleceğimiz için sağlıklı beslenmeye özen göstermek insanlık vazifemizdir, unutmayalım!

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir