Kilo vermenin elbette çeşitli yolları var. Ancak bu yolların birçoğu bizleri aç bırakıyor. Eğer büyük bir irade sahibi değilseniz aç kalmak kısa bir süre sonra sizi bıktıracaktır ve tekrardan kaderinizle başbaşa kalmak zorunda olacaksınız. Bu sayede hem moral kaybedecek hem de başa saracaksınız. Ancak biz sizler için müthiş bilgiler içeren yazı hazırladık.

Evde Nasıl Kilo Veririm ve Zayıflarım?

Şimdi öncelikle şunu kafamıza bir sokalım. Aç kalmaktan ziyade yediğimiz besinlere dikkat etmemiz, ve metabolizmamızı korumamız gerekiyor. Yoksa aç kalıp hiçbir şekilde hareket etmezsek o kiloları veremeyiz. İlk olarak bir diyet programı oluşturun. Bu diyet programı doğrultusunda hem sağlıklı besleneceksiniz ve sağlıklı beslenerek metabolizma hızınızı arttırmış olacaksınız.

Hızlı kilo vermek için kaç öğün yemek yemeli?

Çoğunluktaki Kişilerin kilo vermek için izlediği ve uygulamaya çalıştığı kural 6 öğün kuralıdır. Fakat sağlıklı kişilerin genellikle 6 öğüne ihtiyaçları olmaz. Zira üst üste sık aralıklar ile yemek bazı hormonları özellikle tokluk sağlayıcı hormon olan leptini, baskılar ve vücut insülin dengesinde sıra dışı bir dengesizlik yaratarak yemek yeme dürtüsünü açığa çıkarır. Acele bir şekilde kilo kaybı için düzenli diyetin öğün sayısı 4’tür. Kahvaltı, öğle, ikindi ve akşam yemeği planlamasıyla hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Şayet öğün aralıklarını en az 3 saat, en fazla 6 saat zaman dilimiyle yemeğe dikkat ederseniz metabolizmanız düzenlenir ve vücut enerji dengesini kurarak kilo kaybını hızlandırır.

İlk Olarak Nişasta ve Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Nişasta ve şeker sürekli olarak bizim vücudumuza enerji depolamaktadır. Biz de bu enerjileri harcayamadığımızdan dolayı kilo almakta ya da bu enerjiler yüzünden ne kadar çaba sarfedersek sarfedelim bir türlü az da olsa kilo verememekteyiz. Bu yüzden nişasta ve şekeri kesinlikle hayatınızdan çıkarmanız “hayati” bir risk taşıyor.

İkinci Olarak Sağlıklı Beslenin Sebze, Protein ve Yağ Tüketmeye Çalışın

Madem nişasta ve şekeri kesinlikle ve kesinlikle hayatımızdan çıkardık, bu yolda ilerledik, o hâlde beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Diyet listenizi oluştururken listenizi buna göre ayarlamanız gerekiyor, demedi demeyin.

Üçüncü Olarak, Düşük Karbonhidratlı Sebzeler Tüketmeye Çalışın

Sebze, protein ve yağ üçlüsünü saydık evet ama, sebzenin de düşük karbonhidrat içerenlerini tüketmeniz gerekiyor. Aksi taktirde yaptığımız diyetlerin boşuboşuna gitmesini istemeyiz tabii ki de. Bunun önüne geçmek için ve sizlere çok faydalı bulduğumuz, tavsiye edeceğimiz sebzeler şunlardır:

  • Domates
  • Karnabahar
  • Ispanak
  • Pazı
  • Brüksel lahanası
  • Lahana
  • Marul
  • Salatalık
  • Brokoli

Olmazsa Olmaz Tavsiyeler

Her gün kilonuzu tartmanız gerekiyor. Gün geçtikçe kendinizdeki ilerleme/gerilemeyi farkedin ve eğer geriliyorsanız bunu düzeltmek için çözüm yolları arayın. İlerliyorsanız da bu ilerlemeyi daha da hızlandırmak için planlar yapın, çözüm yolları arayın. Ayrıca; ilerlemekten bahsetmişken küçük ilerlemeleri ilerleme olarak görmeyin, onları çok daha artırmaya çalışın. Unutmayın, kilo insana her türlü zarardır. Zayıf günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın, diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir