Kilo problemi nerede ise bütün insanların zaman zaman uğraşısı olmaktadır. Peki kilo alıyorsak bunu nasıl verebiliriz? Kilo vermek kolay mıdır? Kilo vermek için neler yapılabilir? Gibi soruların cevaplarına bu yazımızda çözümleyici şekilde cevap vermeye çalışacağız. Kilo vermek için yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerden en etkili olanlar şunlardır:
Yemeği yavaş yemek Sofrada çoğumuz bazen acelesi olduğundan, bazen yapısal olarak yemeği hızlı bir şekilde tüketmekteyiz. Sindirimi hızlı bir şekilde yapan vücut ise aldığı besinleri hazmeden enerjiye dönüştürme çabasına girdiğinde çoğu besini kilo olarak vücutta bırakmaktadır. Bu durumun neticesinde ise kilo vermek oldukça zorlaşmaktadır. Bundan dolayı yemeğinizi yavaşça ve hazmederek yemelisiniz.
Yaşamınıza hareket katın
Masa başı gibi insanların hareketsiz bir şekilde çalıştığı durumlarda, vücut aldığı besini enerjiye dönüştürememesi durumunda kilo vermek imkansız hale gelmektedir. Bu durumu olumlu hale getirebilmek için mümkün olduğunca çalıştığımız sektöre bağlı olarak hareket etmeye çalışmalıyız. Vakit buldukça egzersiz yapmalıyız. Genellikle evimizde uygun zamanlarda egzersize zaman ayırmalıyız. Çalıştığımız sektörde hareketsiz bir işimiz varsa, fırsat buldukça hareket etmeye gayret etmeliyiz.
Besinlerin doğal olanını seçin Çevremizde, çarşıda, pazarda satılan çoğu besinin katkılı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu tip besinlerden kilo vermek için uzak durmakta yarar vardır. Organik olmayan besinler vücut için zararlı olması yanında kilo vermek içinde olumsuz etki yaratmaktadır.
Tatlandırıcılar Çay, kahve gibi içeceklerde kullandığımız doğal olmayan tatlandırıcılar, vücudun metabolizmasına olumsuz etki yapmaktadır. Tatlandırıcı kullanımı sonunda araştırmalar sonucunda insan vücudunun daha çok şeker tüketme ihtiyacına yöneldiği bulunmuştur.
Düzenli öğün sırası Yemek yeme gün içinde bazılarımız için zor olsa da düzenli hale getirmeliyiz. Nasıl mı? Sabah ve akşam yediğimizi düşünürsek, bunu düzenli hale getirdiğimizde vücut kilo vermede olumlu sonuç verecektir. Doğrusu bu düzen sabah, öğlen ve akşam olmalıdır. Ama istisnai durumlar olduğunda dahi düzen önemlidir.
Stres Evimizde, işimizde ve çevremizde çoğu durumda stres altında kalmaktayız. Araştırmalarla stresin insan vücuduna olumsuz etkisi kanıtlanmıştır. Bu durumun bir diğer olumsuz tarafı da kilo verme aşamasında strese maruz kalmaktır. Stresten uzaklaşamıyorsak bile en aza indirmeye çalışmalıyız.
Düzenli uyku Vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için uyku önemlidir. İyi alınan bir uyku sonunda vücut daha sağlıklı ve dirençli olmaktadır. Kilo vermek için uykumuza dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir vücut düzenli bir uyku sonunda oluşmaktadır.

Kilo vermek için yapılabilecekler bu saydıklarımız dışında pek çoktur. Ancak araştırmaların sonucunda olumlu şekilde kilo vermede ki etkisi kanıtlanmış bu maddeler, zayıflamak için en etkili faktörlerdir.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir