Bu makalede barındırma satın alırken nelere dikkat edilmelidir, barındırma nedir? Barındırma alanında konumun önemi gibi konuları ele alacağız

Barındırma satın alırken nelere dikkat edilmelidir

Yeni bir web sitesi oluşturacaksanız, bunun için iyi bir plan yapmanız gerekir. Kurulan web sitesi, alan adı, tasarım, altyapı, içerik bir şey tutmak için hedef reklamlarınızı sunucu / ana bilgisayar dosyaları, yazılım, dil, ya da hazır bir komut dosyası kullanıyorsanız motorda olmalıdır (WordPress, Drupal, opencart…) web sitesi ve içerik gibi koşulların girilmesi daha zordur.

Bir web sitesi sadece içerik oluşturmak ve girmek için gelişen bir süreç değildir. Web sitesi kurulduktan sonra, kullanıcıya nasıl hitap ettiği, kullanılabilirliği ve en önemlisi hızı önemli konulardır. Makalemizde, web sitelerinin açılma hızını etkileyen faktörler hakkında konuştuk. Bir web sitesinin düşük hızında birçok faktör vardır. Bu faktörlerden yazılım veya Tasarım, Web sitesi yöneticisinin düzeltebileceği bir şeydir, ancak barındırma, web sitesi yöneticisinin müdahale ile düzeltebileceği bir alan değildir.

Bu durumda, barındırma seçimi web sürecindeki en önemli noktalardan biridir. Öyleyse, barındırma seçim sürecinde bize rehberlik etmesi gereken kriterlerin neler olduğuna bir göz atalım. Ama onu atmadan önce, birkaç kavramı tanımlamaya değer.

Ağırlama. Ne işe yarar?

Ağırlama. Soruyu aslında örnekleme ile tanımlamak daha iyidir. Çünkü bilimsel bir doğanın tanımları artık insanları karıştırmanın ötesine geçemez.

Bir html sayfası yaptınız ve sayfanızın tarayıcıda açılmasını önizlemek için çift tıkladınız ve bunu görebilirsiniz, değil mi? Ama sadece sen görebiliyorsun. Barındırma, herkesin web sitenizi görüntülemesine izin veren bir bilgisayar olarak da adlandırılabilir. Farklı bir tanımla. Web sayfasını hazırlarken görünen resimler, video dosyaları, müzik dosyaları ve metin dosyaları gibi siteyle ilişkili tüm dosyaları içerir.

Web sitesi dosyalarının barındırıldığı bu alanlar, barındırma şirketleri tarafından özelliklerine göre sınıflandırılır ve paketler halinde satılır ve kullanıcılar da onlara uygun olanı satın alırlar. Ama hangi hosting şirketinden hangi paketi almalıyım? Bu barındırma özellikleri nasıl olmalı? bu gibi bir çok soru vardır. Kısacası, piyasadan elma satın almak gibi değil.

Aşağıda, barındırma hizmetleri satın almanız gerektiğinde nelere dikkat etmeniz gerektiği sorusuna cevap vermeye çalıştık

Barındırma satın alırken RAM boyutunun önemi

Aldığınız barındırma hizmetinin bağlı olduğu makinenin RAM boyutu, web sitenizin açılma hızını etkiler. Sitenizin günde 2.000 ziyaretçi alacağını düşünüyorsanız, bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Çünkü siteniz bir süre sonra açılmayabilir. Tabii ki, bu sitenizin yazılımında önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Siteniz ne kadar çok sorgu gönderirse, size ayrılan ram o kadar daralır.

Barındırma satın alırken işlemci (CPU) nasıl olmalıdır

CPU kullanımı, ülkemizdeki kullanıcılar için en rahatsız edici durumlardan biridir. Barındırma şirketleri genellikle barındırma satın alırken cpu kullanımını ele almazlar. Buna sınırsız e-posta diyorlar, sınırsız trafik diyorlar, ancak cpu kullanımı yok. Tabii ki, bunun birçok nedeni vardır, örneğin, ülkemiz saatine göre çok yoğun kullanımlar olduğunda, cpu daha fazla kullanılır (bunu da not etmelisiniz. Şirketinizin bu saatlerde cpu kullanım hızınızı düşürüp düşürmediğini sorduğunuzdan emin olun). Kısacası, barındırma satın alırken bu duruma dikkat edin.

Barındırma Satın Alırken Disk Alanının Önemi

Bu, özellikle ilk kez hayal kırıklığına yol açan durumlardan biridir. Burada önemli olan, açılacak web sitesinin dosya boyutunun ne olduğunu ve zaman içinde ne kadar olacağını tahmin edebilmektir. 250mb barındırma alırsanız ve siteniz 150MB ise, zaman içinde içerik girdiğinizde bu alan sizin için yeterli olmayacaktır.

Barındırma Satın Alırken Ülkenin Önemi

Web sitesi tamamen Türkçe içeriğe sahip bir site ise, Amerika’dan barındırma almaya hak kazanamazsınız.

Barındırma satın alırken Linux veya Windows satın almalı mıyım?

Tüm barındırma şirketlerinin iki tür işletim sistemi vardır. Windows hosting ve Linux hosting. Onlara aynı örneği tekrar vereceğim, piyasadan meyve seçerken seçemezsiniz. Bunun için, web sitenizin yazılım altyapısını ne üzerinde kurduğunuz önemlidir. PHP veya ASP yazacak mısın? PHP yazılımı yapacaksanız, Linux barındırma seçmelisiniz, ASP yazılımı yapacaksanız, Windows barındırma seçmelisiniz.

E-posta miktarı ve barındırma alırken sunucunun önemi

E-barındırma, şirketin posta aldığınız paketi verdiğini gösteren bir E-posta alırken göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biridir. Bugün genellikle sınırsız olarak adlandırılır ve aldığınız barındırma alanından zaten kullanılır. Ve e-posta sunucularının yasaklanıp yasaklanmadığını kontrol etmelisiniz. Yasaklanmış bir ip kullanıyorlarsa, gönderdiğiniz her posta istemediğiniz spam’e düşecektir.

Hosting şirketinin Teknik Destek kısmı ne kadar önemlidir

Barındırma aldığınızda, belirttiğiniz şirketler hakkında blog ve forum gönderilerini okumalısınız. Genel olarak, kullanıcılar düşüncelerini çeşitli platformlarda yazarak memnuniyetlerini ve şikayetlerini ifade ederler. Barındırma şirketinin teknik desteği yetersizse, yine de başka bir şeye bakmanıza gerek yoktur. Çünkü yarın bir gün, bir sorun olduğunda, ona ulaşamazsan ya da seninle ilgilenmezlerse ne fark eder?

Kategoriler: Hosting

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir