Kiralık sunucu satın alırken, web projelerinizin kesintisiz olarak sürdürülebilirliğini sağlamak için ihtiyaçlarınızı önceden belirlemeli ve fiyat kadar performansa da odaklanmalısınız.

Donanımsal sıkıntılar ya da alt yapı kaynaklı sorunlar, kiralık sunucu hizmetinizde kesintilere neden olabilir. Bu tür durumlar; maddi zararlara ve dönüşü imkansız veri kayıplarına neden olabilir.

Bulut Sunucu (Cloud Server) ya da fiziksel sunucu (Dedicated Server) satın alma işleminde, dikkat etmeniz gereken püf noktalarını şu şekilde sıralayabilriz:

XEON İşlemciler

Sunucu seçimi yaparken, dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir tanesi işlemci mimarisidir. Sorunsuz ve yüksek performanslı bir sunucu yönetimi için satın alınacak sunucunun XEON işlemciye sahip olması önemlidir. XEON işlemciler, Intel tarafından veri merkezleri için özel olarak üretilmiştir.

XEON işlemciler, çekirdek sayısı ve ön bellek boyutu gibi özellikleri ile diğer işlemcilere oranla daha yüksek performans sağlar.

SSD Sunucular

Günümüzün en popüler depolama teknolojileri arasında yerini alan SSD’ler; mekanik yapıya sahip sabit disklere oranla, okuma ve yazma hızı açısından oldukça büyük fark yaratır.

Sabit diskler modeline göre 4000 devirden 15000 devire kadar dönebilen mekanik diskler içerir. Bu dönüş hızında disklerin sıcaklığı 70 dereceyi bulabilir. Isınma sonucunda oluşan deformasyon ile sabit disklerin arızalanması kaçınılmazdır.

SSD disklerin; düşük gerilimli elektronik yapısı ve mekanik aksamlarının bulunmayışı, daha hızlı veri transferi imkanı sağlar ve veri kayıplarını önler.

Tüm Kaynaklar Size mi Ait?

Sunucu seçimi yaparken, kaynakların % 100 size özel olduğundan emin olmalısınız. Bazı hosting sağlayıcılar, fiziksel sunucu ve cloud server hizmetinde; RAM, işlemci ve disk alanını, birden fazla sunucuya paylaştırabilir!

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için kiralık sunucu satın alırken, belirtilen kaynakların satın almak istediğiniz sunucuya %100 rezerve olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Size özel kaynaklara sahip bir sunucu kiralama hizmetinde; RAM, işlemci ve disk alanı gibi özelliklerin tamamını kendi projeleriniz için kullanabilir, herhangi bir performans sorunu yaşamadan sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Turhost’un cloud server ve dedicated server hizmetlerinde, belirtilen kaynakların tamamı kullanıcıya aittir.

Tamamı size rezerve TURHOST donanımlarıyla, yavaşlama ya da kesinti sorunu yaşamadan yüksek performanslı sunucu yönetimi gerçekleştirirsiniz.

Veri Merkezi

Sunucuda barındırılacak verilerin güvenliğinin sağlanması ve kesintisiz sunucu erişimi, kurumsal ve ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliği ve maddi zararların engellenmesi açısından veri merkezi seçimi önemlidir.

Ayrıca uzun süreli projeler için veri merkezi değişikliği zorlu bir süreçtir.

Bu nedenlerden seçeceğiniz veri merkezi, ulaşımı rahat ve güvenli bir lokasyonda bulunmalı, binanın alan genişliği, tavan yüksekliği, teknolojik alt yapısı, soğutma sistemleri, yangın emniyeti ve enerji yedekliliği gibi özellikleri veri merkezi standartlarına uygun olarak inşa edilmiş olmalıdır.

Sunucularınızın barınacağı veri merkezinin; kurumsallığı, büyümesini ve teknolojik yeniliklere uyumunu kolaylaştıracak ekonomik gücü önemlidir.

Veri merkezi seçimi yaparken referans alabileceğiniz özelliklerden biri TIER sertifikasıdır. Veri merkezleri, özelliklerine göre TIER I, TIER II, TIER II ve TIER IV olarak sertifikalandırılır.

Seçeceğiniz veri merkezinin TIER III ya da TIER IV sertifikasına sahip olmasına özen göstermelisiniz. Türkiye’de TIER III sertifikasına sahip veri merkezlerinden biri İstanbul Gayrettepe’de bulunan Türk Telekom Veri Merkezi’dir.

Turhost bünyesinde bulunan tüm sunucular, Türkiye’nin internet omurgasını oluşturan, hızlı internet altyapısına, yedekli donanımlara ve yüksek güvenliğe sahip Türk Telekom Gayrettepe Veri Merkezi’nde barındırılmaktadır.

Kontrol Paneli

Satın aldığınız sunucunun yönetimini yapabilmeniz için dünyanın en çok tercih edilen kontrol panellerinden cPanel, Plesk Panel ya da Direct Admin’i tercih edebilirsiniz.

Bu paneller; kullanıcı dostu tasarımı, mobil uyumlu olmaları ve Türkçe ara yüzleri ile sunucu yönetimi konusunda çok fazla tecrübesi olmayan kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

cPanel, Direct Admin ve Plesk ile veritabanı, mail, FTP, DNS, PHP, ASP.NET, ve güvenlik ayarlarını yapabilirsiniz. Ayrıca, binlerce hazır uygulamayı tek tıkla kurabilir ve tüm projelerinizi tek bir panelden kolayca yönetebilirsiniz.

Sunucu kiralama hakkında daha detaylı bilgi için destek birimimizle iletişime geçebilir, satış temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Kategoriler: Dedicated

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir