Tansiyon, arterlerde yer alan kanın damarlara uyguladığı baskıdır. Kalbin iki çeşit hareketi bulunur. Kasılma(hareketli) ile gevşeme(dinleme aşamaları). Kasılma aşamasında ortaya çıkan baskı sitolik kan basıncı, gevşeme döneminde damarlara uygulanan baskı ise diyastolik kan basıncı şeklinde adlandırılır (bu, halk dilinde küçük ile büyük tansiyon olarak isimlendirilir). Tansiyonun olağan değerleri 120-80 mmHg’ dır veya 12-8 şeklinde yaygındır.
Tabi ki bu veriler bireyin fiziki yapısı ile çevresel etkenlere göre değişiklik gösterir (beden duruşuna göre, soluk alma ritmi, kaygı seviyesi, fizyolojik durum, kullanılan ilaçlar, ne yenilip ve içilen, üstelik günün belirli saatleri). Tansiyon gece saatlerinde en alçak seviyesinde olurken, uyanıp akabinde ise yükselme görülür.

Düşük Tansiyon Nedir?
Düşük tansiyon, tansiyonun olağan değerlerinden daha düşük değerlerde (çoğunlukla 11’den aşağı düzeylerde) olma halidir. Her ne kadar tansiyonun olağan değerlerden aşağı olması bireyden bireye değişiklik gösterse de birkaç ortak emareler, kişiye, tansiyonun düşük seviyelerde olduğu haberini verebilmektedir. Üstelik kimi hallerde sistolik kan basıncı olağan diyastolik kan basıncı 50mmHg olabilmektedir.
Bu halde de tansiyonun alçak olduğu söylenebilir. Kimi bireylerde birden tansiyon düşmeleri alt zemininde diğer problemlerin olduğunun ipuçlarını verebilir. Ani tansiyon düşmeleri beyne yeterli olmayan kanın gitmesi sebebi ile bayılma ile baş dönmesine sebep olup, yaşamı tehdit edebilir.
Kişide; dikkat eksikliği, halsizlik, net görememe, mide bulantısı, gözün kararması, soğuk, nemli, soluk ten, çabuk, sığ soluk, depresyon, baygınlık, baş dönmesi ya da sersemlik hali, benzeri hallerden yakınılan durumlarda tansiyonun düşük olduğu söylenebilir. Bu gibi hallerde bir hekime görünmekte yarar vardır.

Hangi Yaşlarda Görülür?
Düşük tansiyon daha fazla 25 ile 30 yaşlarda ki bireylerde gözlemlenir. Bu sebeple “genç rahatsızlığı” olarak da bilinmektedir. Düşük tansiyon ekseriyetle kadınlarda gözlemlenen bir sorundur. Düşük tansiyon yaşlı kişilerde de gözlemlenebilir. Bu hal çoğunlukla yemek yenmesiyle beraber ortaya çıkar. Yemek yenip akabinde kan, sindirim yapan organlara epeyce yoğunlukla ulaşır. Bu da yaşamsal organ olan beyine az kan ulaşmasına sebep olur. Böyle bir düşük tansiyon halinde gün içerisinde minimum 6 bardak ölçüsünde su tüketilmesi önerilir.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir