Dudak kuruması çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Hem erkelerde hem de bayanlarda görülen bir olaydır. Fakat bayanlarda erkeklere bakarak daha fazla olmaktadır. Bayanların güzel görünmek istemesi sebebiyle dudak kurumaları tam bir hayal kırıklığıdır. Dudak kuruma sebeplerinden B vitamini eksik olması, demir eksikliği ve yağ oranı eksikliğinden kaynaklanıyor.

Dudak kuruması ile oluşan çatlaklıklarının diğer bir sebebi ise yeterli sıvı tüketmemek. Günlük olarak en az 2 litre su içmemizin önemini buradan da anlayabiliriz. İnsanlar dudaklarını kuru hissettikçe yalamaktadırlar. Bu sebepten dolayı tükürüğün asitleri ile daha kötü bir hal almaya başlar ve daha fazla kurur.

Dudaklarımızın güzel görünmesi için çeşitli rujlar kullanmaktayız. Peki, bunların da sağlıksız ve kalitesiz olunca dudağı kuruttuğunu biliyor musunuz? Bu yüzden kozmetikte kaliteli ürünler kullanmaya dikkat edin. Çeşitli psikolojik sorunlar yaşıyorsanız, bunlarda dudak kurumasını ve çatlamasını tetikleyebilir.

Sık bir şekilde güneşte kalmak, kuru ortamda kalmak, toza maruz kalmak, rüzgarda kalmak da dudak kuruması olayına sebep oluyor.

Dudak Kurumasını Nasıl Önlenebilir?
Dudaklarımız kuruduğunda kaliteli olmak şartıyla bal kullanabiliriz. Bunlar dudağımızı yumuşatarak çatlamasını önleyecektir. Yalamamaya dikkat edin ve tahriş olmasını önleyin. Eğer çatlamış ve ciddi derecede yaralar oluşmuşsa doktora giderek kan değerlerinizi ölçtürün ve buna göre tedaviye başlayın. Dudaklarımıza asla kalitesiz rujlar sürmeyin bunlar cildinize iyi gelmiyor olabilir.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir