Envai çeşit meyveler arasında yerini alan cennet hurması, Trabzon hurması olarak da bilinmektedir. Lif açısından zengin bu meyve antioksidan kapasitesi yüksek olan bir meyvedir. 100 gramında 3,6gram kadar lif içeren cennet hurması yalnızca 70 kaloridir. Kilo vermek isteyenlerin de tercih edebileceği cennet hurması pek çok faydası ile vücudumuza yarar sağlamaktadır.

Cennet hurmasının faydalarını sıralayacak olursak;

Sağlık için faydalı yüksek oranda antioksidan içermektedir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde birçok hastalığın iyileşme sürecinde vücudun savunma sistemini güçlendirerek vücudu zararlı metaboliklerek karşı korumaktadır.

Yaşlılar başta olmak üzere göz sağlığının korunmasında önemli etkileri bulunmaktadır.

 Yüksek derecede C vitamini içerir. Günlük C vitamini ihtiyacının % 12 kadarını karşılayan cennet hurması enfeksiyonlara karşı vücut direncini de arttırmaktadır.

Potasyum, bakır, mangan ve fosfor bakımınca zengin mineraller içeren cennet hurması ile bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun savunma sisteminin desteklenmesini sağlayan enzimlerin salgılanması sağlanmaktadır. Ayrıca vücutta kırmızı kan hücrelerinin üremesine de katkı sağlar.

Lif açısından da zengin olan cennet hurması mide- bağırsak sisteminin belirli bir düzende çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı gideren bir besin olarak da düşünülebilir.

Ayrıca içeriğindeki lif oranının yüksekliği hipertansiyonu önleyerek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.cennet hurması ile kuvvetlenen bağışıklık yapısı hastalıklara karşı da koruyucu bir kalkan görevini üstlenmesini sağlamaktadır.

Diyabetli kişilerin yüksek karbonhidrat nedeniyle dikkatli şekilde tüketmesi gereken cennet hurması fazla tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesine neden olabilmektedir.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir