Genelde acaba hamile miyim? gibi sorular aklımıza gelse de adet gecikmesinin çok farklı sebepleri olabilir. Her ay kadınları türlü sıkıntılara sokan, bazı kişilere diyeti bozduran, bazılarının bu dönemi ağrı kesicilerle geçirdiği zamandır. Diğer taraftan da her şey yolunda sorun yok dememize neden olan âdet kanaması tüm kadınların yaşadığı sorunlar arasındadır. Tabi ki âdet kanamasından daha sıkıntı verici şey varsa o da geciken âdet kanaması olmaktadır. Eğer gelecek planlarında bir evlat sahibi olmak yok ise adet gecikmesi daha da korkutucu bir hal alır. Herkesin aklına hemen hamile miyim sorusu gelmesi boşuna değildir. Aktif cinsek hayatı bulunan kişilerde adet gecikmesi genelde hamileliktir. Fakat tüm kadınlar hamile olacak diye bir şey yoktur. Bunun başka sebepleri olabilir. İşte adet gecikmesinin hamilelik dışındaki en bilinen sebepleri:

· Stres: hayatımızda stres birçok hastalığa neden olmaktadır. Aşırı stresli olunan zamanlarda vücudumuz yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltmaktadır. Yumurtlama olmadığı zaman adet zamanı da gecikir. Adet gecikmesi yaşadığınız büyük üzüntü, yer ve iş değiştirmek,
Sevdiğiniz birini kaybetmek gibi duygusal stres sonucu da gecikebilir.

· Hastalık: fiziksel yaşanan stres de adet gecikmesine neden olur. Yumurtlama zamanında bir hastalık geçirmiş iseniz, yumurtlama gecikebilir. Böylece adet de gecikir. 1 hafta önce geçirdiğiniz grip bunun sebebi olabilir.

· İlaçlar: çeşitli ilaçlar özellikle doğum kontrol hapları adet düzensizliklerine neden olur. Âdet kanamasının hafiflemesi ya da bazı aylar olmaması, doğum kontrol haplarını kullanan kişilerde en çok rastlanan yan etkiler arasındadır. Adet düzensizliğine neden olan başka ilaçlar ise; anti depresanlar, kemoterapi gibi ilaçlardır.

· Kilo Değişiklikleri: fazla zayıf iseniz vücut kitle indeksiniz 18’in altında ise ya da aniden çok kilo kaybettiyseniz âdet kanaması kesilebilmektedir. Fazla kilolu olmak ya da aniden fazla kilo almak da buna neden olabilmektedir.

· Yoğun Egzersiz: bu durum genelde profesyonel sporcular için geçerlidir. Yoğun spor yapıyor, aldığınız kalorileri azaltıyorsanız adetiniz gecikebilir ve âdet kanamaları durma noktasına gelebilir.

· Seyahat: gece gündüz saat düzeninde değişiklik meydana geldiyse hormon düzeyleri değişebilir ve adet düzeni de etkilenir. Örneğin saat farkının olduğu bir ülkeye seyahat ettiyseniz normal olarak adet düzensizliği yaşanabilir.

· Yaş: yeni adet olmaya başlayan genç kızlarda birkaç yıl adet düzensizliği normaldir. Çoğu kadın yıllar sonra âdet kanamalarının azaldığını, ağrılarının hafiflediğini, adetinin düzene girdiğini söyler. Menopoz döneminde de normal düzende olan âdet kanamalarının düzensiz halde olmaya başlar. Menopozun en belirgin özelliği de budur.

Kategoriler: Sağlık

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir